EMA má z koláča dieru

Autor: Katarína Neveďalová | 4.2.2018 o 18:12 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  7471x

Európska lieková agentúra (EMA) má namiesto sídla dieru v zemi a nový portugalský šéf Euroskupiny čelil vyšetrovaniu daňových podvodov. Všetko v jednom týždni.

 

Neboli sme dosť dobrí, nemali sme dosť skúseností, nadšenia a príťažlivosti, aby sme uspeli. Posledné tri významné posty v EÚ teda dostali tí “lepší”. Tento týždeň sa ale dva z nich ocitli v ohrození.

Posledné mesiace dávajú eurooptimistom poriadne zabrať. Eurooptimisti totiž veria vo všetky pozitíva eurointegrácie a v hodnoty, na ktorých akože Európska únia stojí. Hodnoty, ako napríklad rovnosť - nielen mužov a žien, ale aj členských krajín. Ukázalo sa, že práve s rovnosťou máme v EÚ veľký problém a že takmer nič nie je tak, ako sa prezentuje.

Na pozitíva, či negatíva Brexitu môžme mať rôzne názory, avšak pravdepodobne sa stane realitou, i keď rozvodové papiere stále definitívne podpísané nie sú a kontinent stále ponúka nerozhodnej britskej manželke zmierenie, samozrejme za nejakú rozumnú cenu a možnosť jej to pri každej príležitosti vyhadzovať na oči.

Majetok sa však už deliť začal a dva korunné klenoty v podobne europskych agentúr už majú nový domov. Teda, zdalo sa. O neférovosti rozhodovania sa radšej rozpisovať nebudem, lebo to je na celú knihu. 

Avšak základnou podmienkou kandidatúry bolo, aby agentúry v momente, keď Brexit nadobudne platnosť mohli začať fungovať na novom mieste. Spolu s toľko ospevovanými, zatracovanými a všemožne presviedčanými zamestnancami, ktorých blaho všetkým ležalo na srdci najviac. Celým týmto procesom utrpela najviac východná časť únie, ktorá vyšla z tohto zápasu zasa raz ako neatraktívne miesto, kde ešte všetci lozíme po strome a nemáme ani splachovaciu toaletu a preto nedokážeme súperiť s “vyspelým a dokonalým západom”, ktorý nás po rozhodnutí poťapkal po hlavičke a povzbudil, že možno nabudúce. Ach, jaj. 

Ako sa však vraví, že pravda vždy vyjde najavo a karma je ..., tak tento týždeň sa to ukázalo v plnej paráde.

Dozvedeli sme sa, že úžasný a dokonalý Amsterdam, ktorý vyhral sídlo EMA - Európskej liekovej agentúry, o ktorú mala záujem aj Bratislava, tak ten istý Amsterdam nedokáže zabezpečiť a dobudovať priestor agentúry načas, ale až so sklzom niekoľkých mesiacov. Znamená to, že najskôr presťahujú EMA do dočasných priestorov a potom o pár mesiacov snáď do novej budovy. Takisto to znamená navýšenie financií potrebných na sťahovanie, nehovoriac o obmedzení funkčnosti celej agentúry. Táto informácia samozrejme najviac potešila Talianov a Miláno, ktoré už po varovaní stihlo aj podať podnet na Európsky súdny dvor a žiada prehodnotenie výberu. Či uspejú a čo to bude znamenať v praxi, je teraz v rukách súdu, avšak ak by boli úspešní so svojim podnetom, môže to mať za výsledok aj presunutie agentúry do Milána, ale najpravdepodobnejšie opakovanie hlasovania a možnosť zapojiť sa znova aj pre Slovensko. Ponúkali sme dve výborné možnosti a kto sa prejde po Bratislave, tak vidí, že by boli isto načas nachystané. Otázne je ale aj to, ako dlho bude súdu rozhodovanie trvať, pretože čas je obmedzený a agentúra by mala byť presťahovaná a funkčná k predpokladanému dňu Brexitu, ktorý je stanovený na 31.marca 2019.

Aby toho však tento týždeň nebolo málo, tak aj nový šéf Euroskupiny mal “namále”. Ukázalo sa totiž, že v Portugalsku sa intenzívne vyšetrovanie okolo syna majiteľa Benfici Lisabon a jeho daňových výhod môže týkať aj ministra financií Maria Centena, nového predsedu Euroskupiny. Centeno v prípade dokázania spoluúčasti ponúkal svoju rezignáciu, ktorá by isto zatriasla aj jeho miesto na čele ministrov financií eurozóny. Koncom týždňa však prišla správa, že bol očistený od všetkých obvinení a teda zostáva. 

Toto všetko bol týždeň pomaly končiaci. A teším sa na ten ďalší. Napríklad aj preto, že zasadá europarlament v Štrasburgu a témou je aj európska kandidátka, o ktorej som písala minule. A už teraz je jasné, že tak skoro nebude, pretože na jej prijatie treba podporu všetkých členských štátov EÚ a okrem V4, ktorá je celá jednohlasne proti sa začínajú proti nej stavať aj iné členské štáty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Cinkota: Čím viac mi bolo dovolené, tým viac som hranice prekračoval

Verím, že som oveľa múdrejší, hovorí prepustený herec Dušan Cinkota.

Komentár Ondreja Podstupku

Pri pustenej klimatizácii by ste sa mali cítiť zle

Klíma nevyrába chlad, len robí z tepla problém niekoho iného.


Už ste čítali?